Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 7, 2021 in Zdrowie i medycyna |

Medytacja mindfulness a medycyna

Medytacja mindfulness a medycyna

Mindfulness jako technika relaksacyjna cieszy się dużą popularnością. Czy jednak medytacja mindfulness czy to też medycyna?

Wskazania do medytacji

Medytację mindfulness może stosować każdy, kto chce się zrelaksować. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych czy związanych z obecnością chorób. Wiele problemów natury psychicznej ma swoje źródło w rozpamiętywaniu negatywnych myśli i nadmiernym analizowaniu przeszłości. Medytacja z kolei skupia się na tym, co dzieje się obecnie.

Zalety medytacji

Medytacja ma wiele zalet. Mnisi buddyjscy, którzy dużo medytują, potrafią skupić się na chwili obecnej. Wiele badań wykazało, że zmieniają się ich funkcje psychiczne w emocjach, można nawet mówić o pewnej zmianie działania umysłu i są to zmiany na lepsze. Osoby, które medytują, lepiej radzą sobie z emocjami. Nie oznacza to, że są osobami nieczułymi, lecz nie skupiają się na rozpamiętywaniu przeszłości. Bardziej uważnie obserwują swoje ciało i płynące z niego sygnały.

Przyczyny problemów psychicznych

Medytacja pozwala się zrelaksować, co na pewno dobrze wpływa na każdego, niezależnie od aktualnego poziomu stresu. Czy jednak jest tym samym, co medycyna? Niekoniecznie. Problemy psychiczne mają różnorodne przyczyny, zarówno biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. U dzieci, których rodzice zmagają się z problemami psychicznymi, ryzyko wystąpienia zaburzeń znacznie wzrasta. Także ciężkie doświadczenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, przeżycie wypadku samochodowego czy doświadczanie silnego stresu w życiowych sytuacjach może namieszać w naszej psychice.

Medytacja a medycyna

Medytacja może być metodą wspomagającą leczenie różnych zaburzeń. W przypadku, gdy nie zmagamy się z żadnymi zaburzeniami, może być po prostu działaniem profilaktycznym. W razie niepokojących objawów, takich jak długotrwałe obniżenie nastroju, lęki, problemy z zasypianiem warto skonsultować się z psychiatrą, czyli lekarzem medycyny, który udzieli nam fachowej pomocy.