Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 9, 2021 in Pozostałe tematy |

Promieniotwórczość naturalna i sztuczna – kilka informacji

Promieniotwórczość naturalna i sztuczna – kilka informacji

Promieniotwórczość naturalna i sztuczna to bardzo interesujący temat. Jeśli chcesz poznać kilka ważnych informacji na ten temat, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zachęcamy do lektury kolejnych akapitów.

Promieniotwórczość naturalna

Promieniotwórczość naturalna jest promieniowaniem, którego źródło to pierwiastki radioaktywne. Ten rodzaj promieniotwórczości obecny jest w środowisku naturalnym, a także w przedmiotach z którymi człowiek ma styczność na co dzień. Poza ziemią, wśród naturalnych źródeł promieniowania można wymienić gaz szlachetny Radon, który emitują niektóre rodzaje wód. Źródłem naturalnego promieniowania jest także iztop węgla czy kryptonu. Także nieodpowiednie materiały służące do budowy mogą emitować promieniowanie naturalne. Wśród nich warto wymienić granit.

Promieniotwórczość sztuczna

Promieniotwórczości sztuczna to energia, która jest wytwarzana przez niektóre izotopy, które zostały uzyskane sztucznie, a więc przez działanie człowieka. Tego rodzaju promieniotwórczość można wykorzystać w różnym celu. Promieniotwórczość sztuczna stosowana jest na przykład podczas sterylizacji sprzętu medycznego, czasami także w celach leczniczych.

Sięgnij po więcej ciekawych informacji

Tematyka związana z promieniotwórczością jest niewątpliwie bardzo ciekawa, warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat. Gdzie znaleźć sprawdzone informacje? Dobrym sposobem jest czytanie blogów tematycznych. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zweryfikować, czy osoba prowadząca blog posiada odpowiednią wiedzę na tematy, które porusza w swoich artykułach. Warto także odnaleźć wartościowe prace naukowe, lub skorzystać z czasopism tematycznych. Pamiętaj, że sprawdzone źródła wiedzy dostarczą Ci najlepszych informacji.

Zakończenie

Promieniotwórzczość naturalna otacza nas na co dzień, jej źródło to pierwiastki radioaktywne. Promieniotwórczość sztuczna zaś wykorzystywana jest na przykład podczas sterylizacji sprzętu medycznego, jest ona wytwarzana przez niektóre izotopy. Więcej sprawdzonych informacji znajdziesz na blogach tematycznych, w artykułach naukowych oraz w czasopismach.