Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 16, 2020 in Zdrowie i medycyna |

Wpływ stresu na nasz organizm

Wpływ stresu na nasz organizm

Stres towarzyszy nam przez całe życie. Jest to nic innego jak reakcja organizmu na trudne sytuacje w jakich się znajdujemy. Może wystąpić także podczas zbyt dużego przeciążenia, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Uczucie stresu samo w sobie do przyjemnych nie należy. Jednak w małej dawce może on działać na nas pozytywnie. Głównie mobilizuje nas do działania. Jednak kiedy ciągle żyjemy w stresie, zwłaszcza silnym to nie działa on dobrze na nasz organizm. Wręcz przeciwnie, silny i długotrwały stres potrafi go wyniszczyć.

Kiedy się stresujemy

Stres powstaje wtedy, kiedy nasz organizm ( fizycznie i psychicznie) nie jest gotowy podołać stawianym na wymaganiom. A dzieje się to na każdym etapie naszego życia. Dla dziecka może stresująca być szkoła lub sprawdzian. Stresuje się przed nim bo nie wie czy, aby na pewno dobrze się do niego przygotowało. W starszym wieku stresujemy się studiami, a później pracą i problemami dnia codziennego. Przytłacza nas natłok obowiązków , brak ciągłego czasu co także działa na nas bardzo stresująco. Nawet nagłe zdarzenie czy sytuacja, której nie byliśmy w stanie przewidzieć może wyzwolić to zjawisko. Kiedy nagle np. podczas jazdy samochodem pieszy wtargnie nam na pasy. My wyhamujemy, ale zaraz po tym naszym organizmem zawładnie stres. To właśnie naturalna reakcja na trudną, niespodziewaną sytuacje. On oczywiście za chwilę opadnie i wszystko powoli wróci do normy. Jest to rodzaj stresu krótko trwającego, który nie wywołuje poważnych zmian w naszym organizmie. Nawet można rzec działa w pewien sposób na nas pobudzająco i mobilizująco.

Stres stresowi nie równy

Jednak gdy jesteśmy narażeni na ciągły stres to nie wpływa to dobrze na nasz organizm. Skutki długotrwałego stresu to np. zawał, tycie przez stres, miażdżyca, chroniczne bóle głowy, cukrzyca czy nawet łysienie. Jednym słowem nadmiar stresu wyniszcza nasz organizm od środka. Wiąże się z tym także osłabienie naszej odporności na wszelkiego rodzaju choroby. Nasz układ autoimmunologiczny nie jest już tak wydolny.