Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 2, 2020 in Zdrowie i medycyna |

Musztarda – czy zawiera składniki ważne dla naszego zdrowia?

Musztarda – czy zawiera składniki ważne dla naszego zdrowia?

Coraz częściej planując swoje posiłki, czy tworząc listę zakupów, staramy się brać pod uwagę właściwości zdrowotne poszczególnych produktów. Sięgamy po owoce i warzywa, ponieważ są bogate w witaminy, a ograniczamy produkty mocno przetworzone, choć możliwe, że bardziej wpasowują się w nasze gusta. A czy zastanawialiśmy się kiedyś nad pozycją musztardy w naszej diecie? Czy zadaliśmy sobie kiedyś pytanie o zależność między musztardą a zdrowiem?

Cudowny składnik musztardy

Podstawowym składnikiem musztardy jest gorczyca, prawdopodobnie przez wielu niedoceniana. Gorczyca mająca w naturalnej postaci formę drobnych kuleczek jest źródłem wielu niezwykle ważnych składników odżywczych. Zawiera minerały, takie jak sód, potas, wapń, żelazo czy magnez, a ponadto szereg witamin – witaminę A, E, C oraz całą grupę witamin B. Gorczyca dostarcza nam również kwasy omega-3. By nasz organizm odczuł dostarczenie mu tych składników, wcale nie musimy sięgać po gorczycę w postaci nasion. Wystarczy, że do naszych posiłków dodamy musztardę dobrej jakości.

Musztarda a zdrowie

Praktycznie wszystkie korzystne wpływy na nasz organizm musztarda zawdzięcza opisanej powyżej gorczycy. Witaminy występujące w tym popularnym sosie wpływają na wiele aspektów naszego zdrowia. Witaminy z grupy B wspierają pracę naszego układu nerwowego, układu krążenia, wzmacniają naszą odporność, a także przyczyniają się do obniżenia złego cholesterolu. Witamina E również wzmacnia nasze serce, zmniejsza ryzyko miażdżycy, a ponadto ma doskonały wpływ na naszą skórę. Zawarte w musztardzie przeciwutleniacze, w tym witamina A zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej – głównie raka pęcherza i jelit. Po musztardę warto również sięgnąć jeśli mamy jakieś kłopoty żołądkowe. Choć jej ostry smak może powodować przeświadczenie, że w tych momentach lepiej jej nie spożywać, ona bardzo dobrze wesprze nasze trawienie. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym okaże się również pomocna w trakcie przeziębienia, a nawet w przypadku lekkich oparzeń. Ponadto musztarda sprawdzi się także w roli okładu – w czasie przeziębienia ułatwi oddychanie, a po dużym wysiłku zniweluje ból mięśni. Znajdująca się często w naszych lodówkach musztarda a zdrowie to jak widać stojące dość blisko siebie pojęcia i zdecydowanie warto częściej uwzględniać ten sos w swojej diecie, bo nie tylko poprawi smak potraw, ale także jakość naszego życia.