Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 24, 2022 in Zdrowie i medycyna |

Jak rozpoznać wysokofunkcjonujący alkoholizm?

Jak rozpoznać wysokofunkcjonujący alkoholizm?

Stereotypowo alkoholik jest często kojarzony z kimś, kto żyje na marginesie społeczeństwa. Zaniedbany, brudny, w konflikcie z prawem, staczający się na dno Taki obraz jest przeciwieństwem alkoholizmu wysokofunkcjonującego, który dotyka ludzi wykształconych, dobrze radzących sobie w życiu prywatnym i zawodowym. Te zachowania mogą świadczyć o tym typie alkoholizmu. Jakie są najlepsze miejsca, w których można znaleźć pomoc w przypadku objawów uzależnienia? Na te pytania odpowiemy w dalszej części tekstu.

Czym dokładnie jest alkoholizm wysokofunkcjonujący?

Jest to narastający problem w wielu krajach. Nie chodzi tu o ludzi odrzuconych przez społeczeństwo, bezdomnych czy żyjących w rynsztoku. Typowy wysokofunkcjonujący alkoholik jest pełnoetatowym pracownikiem, często na wysokim stanowisku i wykonującym ważne zadania. Jest to również dusza towarzyska, która często sprawia wrażenie szczęśliwej i spełnionej. Nikt nie podejrzewa, że cierpi on na chorobę alkoholową.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://pszczyna.terapia24h.pl/a,cefr

Dlaczego tak trudno jest rozpoznać HFA?

Po pierwsze dlatego, że osoby te potrafią umiejętnie ukrywać swoje uzależnienie. Większość wysokofunkcjonujących alkoholików pije sama, lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Szybko dochodzą do siebie, stosując dobre kosmetyki i przyjmując duże ilości witamin i minerałów. Robią to, aby zdążyć do pracy i nikt nie zauważył śladów z poprzedniej nocy. Doskonale wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na niedyspozycję. Osoby te nie są w stanie powiedzieć swoim bliskim i sobie, że mają problem z alkoholem. Jest bardzo mało prawdopodobne, że trafią do ośrodka leczenia uzależnień. Czasami jest już za późno, aby ich uratować.

Jakie są niektóre oznaki, że alkoholizm wysokofunkcjonujący może wyglądać?

Alkoholicy HFA to ludzie, którzy zaglądają do kieliszka z różnych powodów. Potrzebują odprężyć się po pracy, uciec od obowiązków, negocjować z klientami czy uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. Osoby te często postrzegają alkohol jako nagrodę. Po stresującym dniu uważają, że zasługują na kieliszek dobrego wina. Takie zachowania to prowadzenie podwójnego życia. Nadużywanie alkoholu nie ma wpływu na inne sfery życia, takie jak praca i rodzina. Osoby te nie ponoszą również strat finansowych i materialnych, takich jak utrata pracy.

Konsekwencje dla HFA

Naukowcy odkryli, że zachowanie i osobowość typowego alkoholika jest bardzo podobna do osobowości osoby z HFA. W obu przypadkach mamy do czynienia z tą samą chorobą, ale jej przebieg jest inny. Objawy uzależnienia również mogą być różne. Bez względu na to, jaki rodzaj alkoholizmu masz, zawsze ma on negatywne konsekwencje, które wpływają na wszystkie aspekty Twojego życia. Uzależnienie powoli wyniszcza organizm i prowadzi do chorób wątroby, trzustki i przyzębia. Może również wpływać na umysł człowieka. Wiele osób pijących alkohol ma problemy z depresją. Cierpią też na luki w pamięci i trudności z koncentracją. Mogą również wystąpić zaburzenia czucia, takie jak nerwobóle lub drżenie mięśni.

Jak można leczyć alkoholizm wysokofunkcjonujący? Gdzie można znaleźć pomoc?

Zacznijmy od tego, że alkoholicy wysokofunkcjonujący niechętnie szukają wsparcia. Nie uważają się za uzależnionych i piją, bo potrzebują się zrelaksować po pracy. Ten typ alkoholizmu najczęściej leczy się za pomocą terapii, która opiera się na podejściu strategiczno-strukturalnym. Łączenie różnych rodzajów psychoterapii może przynieść najlepsze efekty. Gdzie można szukać pomocy w przypadku alkoholizmu wysokofunkcjonującego lub innych problemów? Najkorzystniej jest szukać pomocy w specjalistycznej placówce, w której mogą znaleźć się osoby o podobnym statusie społecznym.