Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 3, 2021 in Zdrowie i medycyna |

Śmietana – rodzaje i zastosowanie w kuchni

Śmietana – rodzaje i zastosowanie w kuchni

Śmietana to produkt mleczarski, który pozyskiwany jest z tłustego, świeżego mleka. W sklepach znajdziemy jednak wiele rodzajów śmietan i śmietanek słodkich i kwaśnych, które różnią się nie tylko smakiem, ale – przede wszystkim – zawartością tłuszczu. Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże w wyborze najlepszej śmietany do wybranego dania!

Śmietanka 9%

Śmietanka z 9% zawartością tłuszczu jest lekko słodkawa, w smaku przypomina wyjątkowo tłuste mleko. Używana jest głównie jako dodatek do kawy, świetnie się pieni, dzięki czemu można z jej dodatkiem przyrządzać latte. Śmietanka 9% będzie również świetnym dodatkiem do niektórych szejków i koktajli owocowych. Mimo swojego słodkiego smaku nie nadaje się do przyrządzania deserów.

Śmietana 12%

Śmietana 12% jest kwaśna, dosyć gęsta, jednak równocześnie lekka – znacznie lżejsza od tłustszych odpowiedników. Śmietana z 12% zawartością tłuszczu sprawdzi się jako alternatywa dla jogurtu naturalnego w sałatkach ze świeżych warzyw. Można ją dodawać także do sałatek makaronowych i ziemniaczanych, a także zup-chłodników.

Śmietana 18%

Śmietana z 18% zawartością tłuszczu to najbardziej uniwersalna śmietana do dań wytrawnych. Świetnie nadaje się do zabielania sosów i zup, możemy ją wykorzystać do przyrządzania makaronów czy zapiekanek. Możemy z jej dodatkiem przyrządzić bitki w sosie śmietanowym czy wspaniałe zapiekanki na bazie szynki i makaronu. Podobnie zastosowanie ma nieco tłustsza śmietana z 22% zawartością tłuszczu.

Śmietanka 30 i 36%

Tłuste, słodkie śmietanki zawierają 30 lub 36% tłuszczu. Wykorzystuje się je do przyrządzania różnego rodzaju deserów. Śmietanka 30% nadaje się do przyrządzenia m.in. panna cotty lub śmietanowca, zaś jej tłustsza “siostra” świetnie się ubija. Ubitą śmietanę wykorzystać można do deserów lodowych i owocowych, a także jako pyszny dodatek do świeżych truskawek, jagód i malin. Tłuste śmietanki nazywane są “kremówkami”, ze względu na swoją gładką, kremową konsystencję i łagodny, słodkawy smak.