Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 23, 2021 in Zdrowie i medycyna |

Opalanie w ciąży czy jest bezpieczne

Opalanie w ciąży czy jest bezpieczne

W okresie letnim większość kobiet uwielbia przebywać przez długi czas na słońcu. Każda, marzy o pięknej, brązowej i intensywnej opaleniźnie. Jak to wygląda w przypadku kobiet w ciąży? Czy mogą bez problemu i skutków ubocznych korzystać w pełni z promieni słońca?

Opalanie w ciąży czy jest bezpieczne?

Otóż, opalanie w ciąży nie jest zakazane, należy jednak pamiętać o rozsądku i umiarze. Warto wiedzieć, że w okresie ciąży skóra jest o wiele bardziej delikatna, a nie stosowanie odpowiednich środków ochronnych może skutkować poparzeniem bądź nawet odwodnieniem organizmu. Rozsądne opalanie i korzystanie z promieni słonecznych może wykazywać wiele korzyści wpływających pozytywnie na organizm przyszłej mamy. Korzystanie ze słońca zwiększa ilość witaminy D3, która pobudza przyszłą mamę do działania, zapobiega depresji, a także bierze udział w budowie kości. Zaobserwowano również, że u kobiet ciężarnych, które korzystały ze słońca rzadziej występowały zjawiska osteoporozy.

Warto również wiedzieć, że zbyt długie przebywanie na słońcu może mieć negatywny wpływ na organizm przyszłej mamy. Skora u przyszłych mam w momencie ciąży staje się o wiele bardziej wrażliwa, dlatego o wiele łatwiej może ulec poparzeniom. Dodatkowo, mogą pojawiać się na skórze liczne, nieestetyczne przebarwienia spowodowane przez promienie słoneczne. Właśnie dlatego przyszłe mamy szczególnie powinny unikać przebywania na słońcu zwłaszcza w godzinach 11-16, kiedy świeci ono najmocniej.

Pod wpływem przebywania na słońcu rozszerzają się również naczynia krwionośne, dlatego zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować pojawieniem się pajączków na skórze, a nawet nagłym krwawieniem z dróg rodnych. Kobiety szczególnie powinny uważać na siebie i powstrzymać od opalania szczególnie w I trymestrze ciąży. Pamiętajmy, że skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu jest przegrzanie – odwodnienie, które może przyczynić się do poronienia lub nawet do przedwczesnego porodu, czego każda kobieta chciałaby uniknąć.