Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 25, 2022 in Uroda |

Włosy porowate – co to znaczy?

Włosy porowate – co to znaczy?

Włosy wyglądają na pełne objętości, ale są nieuporządkowane, sztywne w dotyku, wyraźnie puszące się w wilgotnym klimacie i trudne do farbowania. Chodzi tu o włosy porowate.

Czym jest porowatość włosów?

Jakie włosy są porowate? Kręcone czy proste? Może są grubsze lub cieńsze niż normalnie? Bardziej tłuste, czy wręcz suche?

Włosy porowate to włosy z trwale uniesionymi łuskami naskórka. Powoduje to, że trzon włosa jest pusty i nie zatrzymuje wilgoci, a jednocześnie łatwo wchłania zapachy i pigmenty. Fryzjerzy używają w takich przypadkach określenia “gąbczasty”. Włosy często są falowane lub kręcone, ale struktura i rodzaj włosów nie są tak ważne.

Włosy porowate są zwykle bardziej matowe, niesforne, suche i sztywne, podatne na łamanie i rozdwajanie końcówek.

6 przyczyn porowatości włosów

Włosy mogą być porowate z natury lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Eksperci za jedne z najczęstszych przyczyn porowatości uznają następujące czynniki.

  • Dziedziczność. Kręcone włosy są dziedziczne. Włosy mogą być falowane lub kręcone. Włosy mają wysoki poziom puszenia się.
  • Farby i rozjaśniacze na bazie amoniaku szorstkują otoczkę włosa, torując sztucznemu pigmentowi drogę bliżej kory włosa. Nadużywanie tego procesu może spowodować, że naskórek nie pojawi się ponownie na czas.
  • Częsta stylizacja na ciepło bez ochrony.  Jeśli zwijasz loki na wilgotnych włosach, naskórek ulega wielokrotnym uszkodzeniom. Jedynym sposobem na pozbycie się porowatości jest wycięcie naskórka.
  • Wakacje w gorących i wilgotnych miejscach. To smutne, ale prawdziwe — promienie UV i słona woda mogą zwiększać porowatość włosów.
  • Wiek. Pozbawione naturalnego pigmentu są praktycznie puste w środku i kruche. I oczywiście porowate. Przy okazji, niektóre techniki koloryzacji wykorzystujące wstępną pigmentację mogą wypełnić siwe włosy.
  • Niewłaściwa pielęgnacja. Szczotkowanie włosów, gdy są mokre, i ignorowanie odżywek bez spłukiwania, kremów nawilżających i odżywek może prowadzić do porowatości. Tak samo jest z podstawowymi produktami — muszą być dostosowane do rodzaju włosów.